je skriveni algoritam za ostvarenje boljeg, vrhunskog rezultata u poljoprivrednoj proizvodnji, kroz praktikovanje inovativne ishrane i zaštite biljaka koje se uzgajaju. Mnogo je noviteta, i zato treba naglasiti da je samo jedna inovacija u poljoprvredi na području regije, a mi smo je nazvali u ishrani i zaštiti biljaka.
Zašto u ishrani i zaštiti biljaka? Većina poljoprivrednih proizvođača, ali i agronoma, odnosno struke koja pruža savete, odrekli su se želje za kreativnošću i porivom da budu drugačiji, te iz straha od rizika ne mogu da budu originalni, i prepisuju formulu koja se ranije pokazala da bude uspešna, kako bi proizvodnju zadržali na istom. Međutim, nema starih uspešnih formula u nečemu što se stalno menja, a to su prvenstveno vremenske prilike, ali i sve rigorozniji zahtevi tržišta, standardi, ograničenja kod inputa za proizvodnju, i slično.
Praktično, poljoprivredni proizvođači i struka, u većini, preuređuju orentacione programe ishrane i zaštite uzgajanih biljaka koje su koristili ranije, radeći većinu istog u nizu svake sezone. Rezultat takvog pristupa jeste da svake godine značajnu količinu roda i prinosa odnese suša, mraz, intenzivne padavine, ili određene bolesti i štetočine, kao i lošiji uslovi plodnosti zemljišta na kojem se organizuje uzgoj. Za bolje i više u proizvodnji potrebna je inovacija, a u ishrani i zaštiti biljaka to je . Važno je napomenuti, da NEMA INOVACIJE AKO SE PONAVLJA ONO ŠTO JE IMALO EFEKTA U PROŠLOSTI, jer to u novim uslovima, odnosno pod izobiljem promena više ne može dati zadovoljavajući rezultat. INOVACIJA JE NEUMORNO I SVAKODNEVNO NAPREDOVANJE, ODNOSNO ONO ŠTO DANAS I SVAKI NAREDNI DAN MOŽE UČINITI BOLJIM. POENTA INOVACIJE U ISHRANI I ZAŠTITI BILJAKA JESTE DA SE SVE ČINI BOLJIM NEGO ŠTO JE BILO U UZGOJU ODREĐENE KULTURE. kao inovacija svojim komponentama:
Postoje proizvođači koji već sada u odnosu na većinu ostvaruju maksimume u proizvodnji neke kulture, i postavlja se pitanje kako oni mogu više, bolje. Oni to jedino mogu inovacijom. Praktično, vrlo je teško ostvariti maksimum u proizvodnji, odnosno genetski potencijal biljke koja se uzgaja, prvenstveno zbog promenljivih uslova koji uzrokuju stanje stresa i šoka, što snažno utiče na njihovu produktivnost. Aktuleno, vrlo je mali broj poljoprivrednih proizvođača koji iz godine u godinu mogu ostvariti vrhunski prinos, dok većina gubi i do polovine istog zbog suše, i zato je njima potrebna , odnosno uzgoj za budućnost, održiva proizvodnja.